Online Hírlap

Vince napi borbál a Kelet-Balatoni Borrenddel

Nem csupán borbarátság, az életstílus seregszemléje

Hagyományos Vince napi borbálját tartotta, immár nyolcadik alkalommal 2017. január 21-én a Kelet-Balatoni Borrend, a balatonkenesei Telekom Üdülőben. A rendezvényt jelenlétével Dr. Bisztray György, a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének alelnöke és Benke László mesterszakács is megtisztelte. Győrfi Károly, a Kelet-Balatoni Borrend elnöke és a Magyarországi Borrendek Országos Szövetségének alelnöke az alábbi szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket:

– A Vince napi borbál nagyon fontos rendezvény a Kelet-Balatoni Borlovagrend életében. Ilyenkor avatjuk borapródjainkat, ilyenkor vendégeljük meg a lovagtársaság baráti körét, családtagjaikat, szimpatizánsainkat. Ezzel indul a borlovagrend élete a 2017-es évben is. Mitől rendkívüli ez a mai nap, ez a rendezvény? Úgy gondolom, minden rendezvényünk rendkívüli, hiszen ha a magyar szőlőből készült borról beszélgetünk, azt kóstoljuk, a magyar gasztronómiával foglalkozunk, az mindig nagyszerű esemény. Nagyon örülök, hogy ennyien elfogadtátok a mai meghívást, és annak pedig külön, hogy sokan már nyolcadik alkalommal vagytok itt velünk.

Nemcsak a szőlő- és borkultúra képviseletében vagyunk jelen, hanem mint erős civil szervezet is. A visszajelzésekből elég egyértelműnek látszik, amit bátran ki merek jelenteni, hogy Balatonkenesén az egyik legkomolyabb civil szervezet a miénk. Balatonkenesét és tájegységét képviseljük a különböző borlovagrendek által szervezett eseményeken, járjuk az országot, ezáltal népszerűsítjük a magyar szőlőből készült bort, természetesen elsősorban a keleti medence fajtáiból készülteket.

Utána Dr. Bisztray György professzor, aki az országos szervezetben betöltött tisztsége mellett a Szent György Borlovagrend Elnök-Nagymestere, nyitotta meg a bált.

– Vince napi borbálra gyűjtünk össze – mondta. – A legutóbbi országos elnökségi ülésen a résztvevők amellett foglaltak állást, hogy a borrendi mozgalomban az öltözködést makulátlanná kell tenni. Gratulálok a Kelet-Balatoni Borlovagrendnek, mert látom, hogy ez itt már megvalósult. Tökéletes eleganciával jelentek meg a lovagrend tagjai, amit köszönök. – Másik gondolatom, hogy ma Szent Ágnes napja van, holnap lesz Vince. Ágnes és Vince összekapcsolódik. A néphagyomány szerint Ágnes, ha hideg – márpedig ma az van –, akkor Vince enged. Holnap Vince engesztelni fog. A kilátásaink egyébként pedig minden tekintetben nagyon jók.

Győrfi Károly megköszönte a szavakat, s elmondta, örül, hogy olyan emberekkel erősödik az országos szövetség vezetése, akik elhivatottak és szakmájuknak értői.

Benke László mesterszakács köszöntőjében arról beszélt, hogyan kapcsolódik össze a gasztronómia és a jó bor fogyasztása.

– A gasztronómia egy nemzet kincse. Jellemzi a múltját, jelenét és meghatározza a jövőjét. Nem véletlenül mondják: mondd meg, mit eszel, megmondom, ki vagy! A magyar ember szeret enni, s ehhez kitűnő, jó magyar bort fogyasztani. Kis mértékben a bor gyógyszer, a sok orvosság, ha nincs, akkor meg méreg. Mert borban az igazság. Ráadásul a magyar bor a világ minden táján kincs. A Kelet-Balatoni Borlovagrend pedig sorban hozza a kitűnő borokat.

Benke László ezek után ajándékot adott át a borlovagrend elnökének, Győrfi Károlynak: A magyarok asztala című, pazar kiállítású könyvet. A kötet Magyarország sokfelé híres szakácsainak kíván emléket állítani: a szakácsolimpiák történetében a magyarok mindig rekordszámú győzelmet tudhattak a magukénak. Elsősorban róluk szól az írás, ám ha már a magyarok asztaláról van szó, a könyvből természetesen nem hiányozhat mindaz, ami szakácsainkat a világon mindenhol versenyek első helyezettjeivé képes avatni: a magyar konyha, egyedülálló ételkészítési technikáink és ezek dicsérete. A magyarok asztala kötet elkészítése a szó legszorosabb értelmében véve is nagyszabású vállalkozás volt: egyrészt hosszas kutatómunkát kívánt meg két szerzőjétől, Gribek Lajostól és Benke Lászlótól. Az eredeti kötetnek, melyet a Parlamentben őriznek, védőborítója diófából készült, dombormű képekkel. A borító tetején látható Szent Korona-illusztrációt féldrágakövek díszítik. – E könyv nagyközönség számára kis számban kiadott változata

 Másrészt a végeredmény is figyelemre méltó eredményt hozott: a munka végül egy100x70 centiméter nagyságú, tekintélyes kódexben látott napvilágot. Előszavát Göncz Árpád írta. egy példányának lehet mostantól büszke tulajdonosa Győrfi Károly.

A Borlovagrend Benke Lászlót, Veress Sándort és Preisz Istvánt tiszteletbeli tagjává avatta.

 A borbál egyik kiemelkedő pillanata az új borkirálynő megkoronázása volt. A Kelet-Balatoni Borlovagrend első királynője Mihalovics Dóra volt, aki 2011-től töltötte be a tisztséget, s ugyanebben az évben Magyarország borkirálynője is lett. Őt Nagy Zsanett követte, 2014-től 2016-ig. A megtisztelő címet 2017-től Vágfalvi-Kiss Edit tölti be, akinek fő feladata a Kelet-Balatoni Borlovagrend képviselete és a magyar, elsősorban a helyi borok népszerűsítése lesz.

Németh Tibor ceremóniamester közreműködésével megtörtént a borapródok avatása is. A Kelet-Balatoni Borlovagrend apródjává ezennel Kiss László, Horváth Krisztina, Vágfalvi Attila, Kiss Ramóna, Tatai Tamás, Kapturné Bíró Anna, Deák Bárdos Máté, Kovács Flóra és Hajmássy Béla vált.

A jelenlévőkben, ahogy az igazán jó baráti társaságokban lenni szokott, a szolid borozgatás közben egyre-másra fogalmazódtak meg a jobbnál jobb gondolatok, melyeket szívesen megosztottak egymással. Így volt ezzel Laczi János, a Kelet-Balatoni Borlovagrend tagja, aki már a nyugalmas hétköznapokat várja, hogy minden idejét a szőlőnek és a bornak szentelhesse. De így volt ezzel Varga Mihály is Litérről, aki eredményes vállalkozó, többek véleménye szerint egy különleges ember. Úgy látszik, a borkultúra önmagában olyan téma, amely vonzza a meghatározó, stílusteremtő személyiségeket.

Az eseményen a jó hangulatról és a tánchoz szükséges zenéről Dervalics Róbert és a Búgócsiga zenekar gondoskodott, a szokott színvonalon.

Reméljük, a 2017-es év csupa jót hoz majd a borászoknak a mi vidékünkön és a többi magyarországi történelmi borvidéken is. Munkájukhoz és tevékenységükhöz nagyon sok sikert és szerencsét kívánunk, és legalább olyan jó hangulatot, amilyet ez az este hozott.

 

Vasváry-Tóth Tibor

Balatonkenesei Hírlap XXIX. évfolyam 2. szám

[nggallery id=”22″ /]