Online Hírlap

Ökumenikus Világimanap, Suriname, 2018. március 2.

„Mindaz, amit Isten alkotott, az nagyon jó!” (1 Mózes 1,1-31)

A bibliai teremtéstörténet igeversei adták meg az alapot ennek a nemzetközi eseménynek. A Balatonkenesei Református Egyházközség gyülekezeti házának nagytermében a Református Nőszövetség sokadik alkalommal tartotta meg a katolikus egyház tagjaival közösen az összejövetelt.

A Nemzetközi Imanap Bizottságtól kapott füzet segítségével a vezetők, a felolvasók, a lelkészeink igehirdetésével, közös énekléssel, hálaadó imádsággal telt a közös, felekezettől független együttlét, közös gondolkodás, közös értékek megerősítése.

Az imanapot konferencia készítette elő Budapesten. Itt kapunk útmutatást, szakmai anyagokat, és itt vesszük át a munkafüzeteket minden évben a foglalkozások megtartásához.

Minden évben más-más földrész, ország, asszonyközösség életét ismerhetjük meg. Az aktuális ország történelmét, őslakosait, kultúráját, vallásait, etnikumait, gazdaságát, természeti kincseit, megélhetési lehetőségeiket a felolvasások és a filmvetítések mutatják be. Megismerkedhettünk az ott élők szociális helyzetével, nehézségeikkel, mindennapi gondjaikkal.

A surinamei emberek természetközelisége, kulturális sokszínűsége megmutatta számunkra, hogy a közös értékek, az istenhit, a gyarlóságaink, emberi mivoltunk egyenlővé tesz minket Isten előtt. A Világimanap a keresztyén asszonyok olyan közössége és mozgalma, amely kifejezi, hogy valamennyien egymáshoz tartozunk, egymásra odafigyelünk, egymás terheit hordozzuk.

Az imanap felhívta a figyelmünket, hogy Isten ránk bízta a földet, a teremtett világot, felelősséggel kell bánnunk vele! Minden nap rácsodálkozhatunk a föld, a környezetünk szépségeire, viseljük gondját! A fogyasztói szemlélet, a korlátlan fogyasztás növekedése veszélyezteti a természet megóvását. A növény- és állatvilág szenved a természet pusztulásától, élőhelyük elvesztésétől. Tenni kell a természeti kincseink, vizeink, a talaj, az állat- és növényvilág, természeti erőforrásaink, a levegő megóvásáért, a jövő nemzedéknek, a következő generációk számára való megtartásáért.

Mit tehetünk itthon, a szűkebb és tágabb környezetünkben a földünk megvédése érdekében?

 Ki kell mutatnunk szeretetünket azáltal, hogy felhívjuk a figyelmet a rossz gyakorlatok megszüntetésére, és a jó példák terjesztésére. Feladatunk jó példával előállni, ilyen lehet a vizek védelme, édesvizek megbecsülése, szelektív hulladékgyűjtés, az utcai szemetelés megszüntetése, az illegális szemétlerakók felszámolásával, a veszélyes hulladék megfelelő kezelésével, erdők védelmével – és így tovább.

Legyünk szószólói a teremtett világ megóvásának! Hívjuk fel erre közösségünk, vezetőink, kormányunk figyelmét!

Imádságainkban hálát adtunk a teremtett csodálatos világunkért. Bocsánatot kértünk a tudatlan és tudatos pusztításokért, a természet elhanyagolásáért. Megfogalmaztuk, hogy szeretnénk odaszánni magunkat Isten szolgálatába, hogy a ránk bízott világ jobb gazdái, gondviselői lehessünk, ebben Jézus Krisztus példája álljon előttünk. Kérjük Istent, hogy adjon bölcsességet a föld megműveléséhez, megvédéséhez, hogy mindenki biztonságban érezhesse magát a világban, az otthonában, hogy megfelelő megélhetése legyen.

Imádkoztunk a betegekért, a depresszióban, függőségekben szenvedőkért, a gyermekeiket egyedül nevelőkért, a bántalmazottakért, az elhanyagoltakért, a fogyatékkal élőkért, hogy Isten gyógyulást, enyhülést adjon a szenvedőknek. Ámen!

 

 

 

„Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: aki énbennem marad, és én őbenne, az terem sok gyümölcsöt, mert nélkülem semmit nem tudtok cselekedni.” (János 15,5)

 

Szabóné Öcsi Mónika

küldött, presbiter

Balatonkenesei Református Nőszövetség

XXX. évfolyam 4. szám